Jaak Sooäär

Jaak Sooäär (1972), kes on Eestis praegu üks väljapaistvamaid ja toimekamaid džässmuusikuid, on siinmail esinenud peaaegu igaühega, kes tegutsebd žässi vallas. Ta on ka üks neist, kelle tegevusest oluline osa ulatub piiri taha. Näiteks on Sooäär teiste hulgas mänginud koos selliste muusikutega nagu Daniel Erdmann, Han Bennink, Raoul Björkenheim, Achille Succi, Sture Ericsson ja Arkadi Gotesman. Ta on musitseerinud kõigis skandinaaviamaades, Balti riikides, Venemaal, Saksamaal, Prantsusmaal ja Madalmaades.
1990ndatel õppis ta kitarrimängu Taanis, Kopenhaageni rütmimuusika konservatooriumis. Seal asutas ta ansambli The Dynamite Vikings, millega on esinenud mitmel pool Euroopas ja millelt mullu ilmus Cope Recordsi märgi all heliplaat “Vikingology”. Praegu on Sooäär kitarriõppejõud Eesti Muusikaakadeemias.
Tuntud eesti folk
džässi ansamblile Eesti keeled on Jaak Sooäär komponeerinud ja arranžeerinud hulga muusikat. Lisaks sellele osaleb ta mitmetes balti- ja skandinaaviamaade muusikutest koosnevates projektides. Jazzkaarel on ta esinenud ansamblitega Ajastajad, Eesti Keeled, The Dynamite Vikings, Dessert Time ja Almost Zebra. Samuti trioga Innanen-Bennink-Sooäär.